Blended Scotch · rokerig · Schotland

The Famous Grouse Smoky Black

Rook zonder de zwaarte van een Islay. Smoky Black is The Famous Grouse met een flinke portie turfgerookte malt uit de Highlands: rokerig en kruidig, maar ook zacht en zoet. De ideale eerste stap voor wie wil ontdekken of rokerige whisky iets voor hem is.

Blended Scotch whisky40% alcoholPerthshire, SchotlandRook, gedroogd fruit & kruiden
NIX18 - Geen 18, geen alcohol
Fles The Famous Grouse Smoky Black 70 cl
40%alcohol · 70 cl
Wat is The Famous Grouse Smoky Black?

Waar komt de rook vandaan?

Smoky Black, vroeger The Black Grouse, is een blend van Matthew Gloag & Son, het huis achter The Famous Grouse. De basis is dezelfde zachte blend als de Finest, maar er gaat een flinke portie turfgerookte Highland malt in: gerst die tijdens het mouten boven een turfvuur is gedroogd. Die rook trekt in de graankorrel en komt later terug in de whisky.

Het verschil met de Finest is daardoor groot. Waar die draait om honing en sinaasappel, proef je hier rook, gedroogd fruit en kruiden als anijs en kruidnagel. Toch blijft hij zacht en zoet, veel milder dan een Islay single malt als Laphroaig. Dat maakt Smoky Black geschikt voor wie rokerige whisky wil leren kennen, en een goede keuze voor cocktails met een rooktoets.

In het kort

SoortBlended Scotch whisky
Alcohol40%
HerkomstPerthshire, Schotland
ProducentMatthew Gloag & Son (Edrington)
SmaakRook, gedroogd fruit, anijs, kruidnagel
GlasProefglas puur; tumbler op ijs
Hoe smaakt The Famous Grouse Smoky Black?

Rokerig, kruidig en toch zacht

Neus

Rokerig en rijk

Rokerig, aromatisch en rijk. De turf is meteen herkenbaar, met gedroogd fruit erachter.

Mond

Fruit en specerijen

Gedroogd fruit, kruidig met anijs en kruidnagel, en een lichte rook. Vol en complex, maar opvallend zacht.

Afdronk

Lang, zoet en rokerig

Een lange afdronk waarin zoetheid en rook samen uitsterven.

Zoet 3/5
Fruitig 3/5
Kruidig 3/5
Rokerig 4/5

Smaakprofiel van The Famous Grouse Smoky Black puur. De Finest scoort 1 op rokerig, de Smoky Black 4.

Zo drink je het

Zo proef je Smoky Black

Puur laat hij de meeste lagen zien. Op ijs of in een highball wordt de rook zachter en de whisky frisser.

Puur met een druppel water

Schenk 30 ml in een proefglas en ruik eerst voorzichtig: rook, dan fruit. Na een eerste slok een paar druppels water toevoegen; de rook wordt zachter en de kruiden komen naar voren.

Proefglazen →

Smoky highball

50 ml Smoky Black op veel ijs in een hoog glas, aanvullen met 150 ml koude soda en een reep citroenschil erbij. De bubbels tillen de rook op.

Naar de highball →

Penicillin

50 ml Smoky Black, 20 ml citroensap en 20 ml honing met gembersiroop, shaken en afschenken op een ijsblok in een tumbler. Normaal drijft er een Islay bovenop; hier zit de rook er al in.

Naar het recept →
Uit de webshop

Het juiste glas voor Smoky Black

Een tulpvormig proefglas voor puur, een zware tumbler voor de Penicillin en Rusty Nail, een hoog glas voor de highball en een warm glas voor de Hot Toddy.

100% breukvrij bezorgd
Lehmann Islay Proefglas
Voor puur · nosing

Lehmann Islay Proefglas

Set van 6 · 12 cl · tulpvorm die de aroma's bundelt
€ 32,95Bekijk
Onis Icon Tumbler
Voor Penicillin

Onis Icon Tumbler

Set van 6 · 35 cl · zware bodem, klassiek whiskyglas
€ 33,95Bekijk
Schott Zwiesel Banquet Longdrinkglas
Voor highball

Schott Zwiesel Banquet Longdrinkglas

Set van 6 · 54 cl · verzwaarde bodem, ideaal om te muddelen
€ 40,50Bekijk
Onis Bill Irish Coffee Glas
Voor Hot Toddy

Onis Bill Irish Coffee Glas

Set van 6 · 24 cl · hittebestendig glas op voet
€ 21,95Bekijk
De serie

Meer smaken van The Famous Grouse

Alles over The Famous Grouse →
Fles The Famous Grouse 70 cl

The Famous Grouse

40% · het origineel

Waar het begon. Op de merkpagina lees je alles over The Famous Grouse: herkomst, soorten en de klassieke cocktails.

Naar The Famous Grouse →
Fles The Famous Grouse Sherry Cask Finish 70 cl

The Famous Grouse Sherry Cask Finish

40% · sherryvaten

Sinaasappel, pure chocolade en geroosterde noten. Rijker en zoeter dan de Finest, lekker puur of in een Old Fashioned.

Bekijk The Famous Grouse Sherry Cask Finish →
Verder kijken?

Alle drankmerken en dranksoorten op een rij, van likeur tot whisky.

Alle dranken →
Veelgestelde vragen

Vragen over The Famous Grouse Smoky Black

Staat je vraag er niet bij? Lees meer op de pagina over The Famous Grouse of bekijk onze cocktailrecepten.

Alles over The Famous Grouse →
Hoeveel procent alcohol zit er in The Famous Grouse Smoky Black?
Smoky Black bevat 40% alcohol, evenveel als de Finest en de Sherry Cask Finish.
Is Smoky Black hetzelfde als The Black Grouse?
Ja. The Black Grouse is de oude naam van deze rokerige blend. De smaak draait nog steeds om turfgerookte malt met gedroogd fruit en kruiden.
Wat is het verschil tussen The Famous Grouse en Smoky Black?
De Finest is zacht en licht, met honing en sinaasappel. Smoky Black bevat daarnaast turfgerookte malt en is rokerig en kruidig, met gedroogd fruit, anijs en kruidnagel.
Is Smoky Black erg rokerig?
Duidelijk rokerig, maar niet zwaar. Hij is zachter en zoeter dan een Islay single malt als Laphroaig, en wordt vaak aangeraden aan beginnende whiskydrinkers die rook willen proberen.
Waarmee mix je Smoky Black?
Met soda voor een highball, of met ginger ale. In cocktails past hij in een Penicillin, Rusty Nail of Hot Toddy, waar de rook een extra laag geeft.